A ginseng felhasználási területe rendkívül széles körű, a növény gyökerében található ginzenozidoknak köszönhetően. A növényben eddig 31 féle ginzenozidot izoláltak, melyek kémiai felépítésük alapján két csoportot alkotnak.
Az egyik csoport tagjai a nagyobb részben, mellékgyökerekben található nyugtató hatású,a másik csoport tagjai inkább a főgyökérből izolálhatók, élénkítő hatással bírnak.
A ginszenggyökér a szaponinokon kívül számos tápanyagot, E- és B-vitamint, ásványi anyagokat (mangán, réz, cink) és poliszacharidokat, szterineket, flavonoidokat, illóolajokat tartalmaz.
A ginsengnek rendkívül sokféle hatást tulajdonítanak.A legendák szerint megvilágítja a tudatot, javítja az emlékezőképességet, aktivizálja a kreativítást, teljesebbé, élvezetesebbé teszi az életet.
Serkenti bizonyos immunsejtek termelődését, megfelelő mennyiségben fogyasztva segít leküzdeni a kimerültséget, a stresszt és a depressziót. A gyomorműködésre pozitív hatással van, étvágygerjesztő, serkenti az emésztést.
Az embergyökér belső elválasztású endokrin mirigyek stimulálásával is segíti a szervezetet a vitaminok és az ásványi anyagok hasznosításában.
A ginseng fokozza az agytevékenységet, emeli az adrenalinkibocsátást. Az agyat éberebb állapotban tartja, ezáltal késlelteti a fáradság meg- jelenését.
A ginsengnek az egyik legfontosabb tulajdonságaként a normalizáló funkcióját tartják számon, az egész szervezetet erősíti. Állapottól függően stimulál vagy épp nyugtat, élénkít.